عضویت در سایت

ورود

فراموشی رمز عبور

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ ایمیل خود را وارد کنید

ورود

عضویت در سایت

رایگان ثبت نام کنید و سوالات خود را بپرسید، همچنین میتوانید در پاسخگویی به سوالات دیگر کاربران نیز سهیم باشید، هر مشکلی در ثبت نام یا ورود داشتید با ایمیل beporsam@gmail.com در ارتباط باشید

در بین 1170 آموزش و 2024 پرسش به دنبال چه هستید؟

ویندوز
نصب آنلاین ویندوز

ویندوز 7,8,10,11
مشاوره
مشاوره خرید لپ تاپ و کامپیوتر

مشاوره حرفه ای دریافت کن
بلاگ
مقالات آموزشی

1k+
پشتیبانی آنلاین

سخت افزار/نرم افزار

نحوه پیکربندی Disk Quota در ویندوز ۱۱

سلام

اگر در سیستم خود چند تا کاربر(User) دارید و میخواهید برای هر کاربر مقدار مشخصی از هارد دیسک را تعیین کنید، برای اینکار از Disk Quota در ویندوز ۱۱ میتوانید استفاده کنید؛ که در این مقاله به انجام این کار می پردازیم، در ادامه همراه بپرسم باشید.

نحوه پیکربندی Disk Quota در ویندوز 11

اگر رایانه شخصی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارید، می‌دانید که وقتی فضای ذخیره‌سازی شما تمام می‌شود چقدر خسته‌کننده است، زیرا آنها بیش از حد با بازی‌های غول‌پیکر و فیلم‌های ۴K خود کار می‌کنند. خوشبختانه راه خوبی برای مقابله با این موضوع وجود دارد.

ویندوز به شما اجازه می دهد تا برای فضای دیسک سهمیه بندی کنید. در اصل، هر عضو سهم خود را از فضای دیسک خواهد داشت. هنگامی که آنها سهم خود را به حداکثر برسانند، دیگر نمی توانند داده هایشان را روی هارد دیسک ذخیره کنند. این بدان معنی است که شما همیشه کنترل بیشتری بر فضای ذخیره سازی خود خواهید داشت. در این راهنما به شما می گوییم که چگونه سهمیه دیسک را در ویندوز پیکربندی کنید.

آنچه باید در مورد سهمیه دیسک بدانید

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در مورد سهمیه دیسک قبل از استفاده از آنها بدانید:

  • شما می توانید سهمیه ها را فقط در حجم های NTFS تنظیم کنید.
  • می‌توانید سهمیه‌های حجمی را پیکربندی کنید، نه رایانه‌ای یا پوشه‌ای.
  • شما می توانید یک سهمیه برای افراد یا همه کاربران رایانه شخصی تعیین کنید، اما نه برای گروه خاصی از کاربران.
  • ویژگی سهمیه، هر ساعت میزان استفاده از فضای ذخیره سازی را برای هر کاربر تازه می کند.

نحوه پیکربندی سهمیه دیسک با استفاده از File Explorer در ویندوز ۱۱

ساده ترین روش برای پیکربندی سهمیه دیسک استفاده از کاوشگر فایل است.

با رفتن به Computer (یا This PC اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید)، کلیک راست روی یک حجم و انتخاب Properties شروع کنید. به تب Quota بروید و Show Quota Settings را انتخاب کنید.

Show Quota Settings

کادر کنار فعال کردن مدیریت سهمیه و عدم استفاده از فضای دیسک برای کاربرانی که بیش از حد مجاز هستند را علامت بزنید. درست در زیر آن گزینه‌ها، یک دکمه رادیویی در کنار گزینه‌ای به نام Limit disk space to را مشاهده خواهید کرد. آن را انتخاب کرده و سهمیه ای را وارد کنید. به عنوان مثال، اگر این مقدار فضایی است که می‌خواهید به کاربر اجازه بگیرد، می‌توانید ۴۰ گیگابایت را وارد کنید.

مطلب پیشنهادی:  آموزش مقدماتی #C - قسمت دوم(IDE سی شارپ)

در زیر آن می توانید یک سطح هشدار را نیز وارد کنید. به عنوان مثال، اگر سطح هشدار را روی ۳۵ گیگابایت تنظیم کنید، هنگامی که کاربر از فضای ذخیره سازی ۳۵ گیگابایتی استفاده می کند، ویندوز به کاربر اطلاع می دهد که به سهمیه فضای دیسک خود نزدیک شده است.

اگر می‌خواهید استفاده از فضای دیسک سایر کاربران را نظارت کنید، می‌توانید کادرهای کنار دو گزینه در پایین به نام رویداد Log را در زمانی که کاربر از حد مجاز خود فراتر می‌رود و رویداد Log هنگامی که کاربر از سطح هشدار خود فراتر می‌رود علامت بزنید. اگر این کادرها را علامت بزنید، هر زمان که کاربر از سطح هشدار یا محدودیت خود فراتر رود، ویندوز گزارش رویداد را ثبت می کند.

change Quota Settings

وقتی کارتان تمام شد، روی Apply کلیک کنید و با مشاهده اخطار، تأیید کنید.

هنوز کاربرانی را که این سهمیه باید برای آنها اعمال شود، انتخاب نکرده‌اید. تا زمانی که محدودیت های خاص کاربر را پیکربندی نکنید، این سهمیه برای همه کاربران اعمال خواهد شد.

نحوه غیرفعال کردن یا تنظیم محدودیت های سهمیه

روی دکمه Quota Entries در پنجره Quota Settings کلیک کنید. لیستی از کاربران را با محدودیت سهمیه و فضای ذخیره سازی استفاده شده مشاهده خواهید کرد. اگر یک یا چند کاربر را نمی بینید، Quota > New Quota Entry را انتخاب کنید.

New Quota Entry

روی Advanced > Find Now کلیک کنید و کاربرانی را که می خواهید اضافه کنید انتخاب کنید.

advanced find now

روی OK کلیک کنید، و می توانید یک محدودیت سهمیه برای آن کاربر خاص اضافه کنید. وقتی کارتان تمام شد روی OK کلیک کنید.

set quota limit

شما می توانید با کلیک راست بر روی نام آنها و انتخاب Properties محدودیت سهمیه را برای کاربران خاص تنظیم کنید. یک حد را وارد کنید و روی OK کلیک کنید.

مطلب پیشنهادی:  آموزش Mysql در PHP – عبارت WHERE

اگر می خواهید محدودیت سهمیه را بردارید، گزینه Do not limit disk usage را انتخاب کنید و سپس روی OK کلیک کنید.

دوباره روی OK کلیک کنید تا از پنجره خارج شوید. در این مرحله باید کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید تا سهمیه دیسک موثر واقع شود.

نحوه پیکربندی Disk Quota با استفاده از ویرایشگر خط مشی گروه (Group Policy Editor) در ویندوز ۱۱

مانند هر چیز دیگری در ویندوز، راه های نه چندان ساده ای نیز برای پیکربندی سهمیه دیسک وجود دارد. اگر نتوانستید سهمیه دیسک را با استفاده از File Explorer اعمال کنید، می توانید از ویرایشگر خط مشی گروه برای پیکربندی سهمیه دیسک خود نیز استفاده کنید.

استفاده از Group Policy Editor بر خلاف File Explorer سهمیه های دیسک را اعمال می کند، بنابراین این روش مفید است. با این حال، بهتر است ابتدا از روش قبلی استفاده کنید زیرا ساده تر است.

همچنین، تنها به شرطی می‌توانید از ویرایشگر خط مشی گروه استفاده کنید که از Windows 10/11 Pro، Education و Enterprise استفاده کنید. اگر در ویرایشگر Home هستید، روش بعدی را امتحان کنید.

با فشار دادن Win + R، وارد کردن gpedit.msc و فشار دادن Enter شروع کنید. با این کار ویرایشگر خط مشی گروه راه اندازی می شود، به قسمت زیر برید:

Computer Configuration > Administrative Templates > System > Disk Quota

به صفحه سمت راست بروید و روی Enable disk quotas دوبار کلیک کنید. Enabled را انتخاب کرده و OK کنید.

Enable disk quotas

همین کار را با گزینه بعدی به نام Enfore disk quota limit انجام دهید.

در مرحله بعد، بر روی Specify default quota limit دوبار کلیک کنید، Enabled را انتخاب کنید و در قسمت پایین سمت چپ یک Default quota limit وارد کنید. برای خروج از پنجره روی OK کلیک کنید.

quota limit gpe

نحوه پیکربندی سهمیه دیسک با استفاده از ویرایشگر رجیستری در ویندوز ۱۱

اگر از نسخه خانگی ویندوز ۱۰/۱۱ استفاده می کنید، باید از ویرایشگر رجیستری استفاده کنید زیرا ویرایشگر Group Policy را در ویندوز خود ندارید. قبل از شروع با این روش، مطمئن شوید که از رجیستری یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا بتوانید هر چیزی را که به طور تصادفی خراب می کنید، برطرف کنید.

مطلب پیشنهادی:  تگ های HTML – تگ th

با فشار دادن Win + R، تایپ regedit و فشردن Enter شروع کنید. با این کار ویرایشگر رجیستری باز می شود. موارد زیر را کپی کرده و در نوار ناوبری پیست کرده و Enter را فشار دهید:

در WindowsNT کلیدی به نام DiskQuota خواهید دید، اما اگر این کار را نکنید، همیشه می‌توانید یک کلید جدید ایجاد کنید.

یک کلید جدید در ویندوز NT ایجاد کنید و نام آن را DiskQuota بگذارید.

diskquota new key

به صفحه سمت راست بروید و در فضای خالی کلیک راست کنید. دو مقدار جدید DWORD (32 بیتی) ایجاد کنید و نام آنها را Enable و Enforce بگذارید. روی آنها یک به یک دوبار کلیک کنید و Value data را به ۱ تغییر دهید. OK را فشار دهید و کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شود.

شما اکنون کنترل فضای دیسک را در دست دارید

پیکربندی سهمیه دیسک به شما امکان می دهد تا کنترل بهتری بر میزان فضای ذخیره سازی که همه در رایانه شخصی استفاده می کنند، داشته باشید. دیگر از پیام مزاحم ویندوز که به شما می گوید فضای بیشتری روی هارد دیسک وجود ندارد شگفت زده نخواهید شد. با این حال، اگر از قبل فضا ندارید، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید با تمیز کردن رایانه، مقداری از فضای ذخیره‌سازی خود را دوباره به دست آورید.

چنانچه مشکلی یا سوالی در رابطه با این مقاله داشتید در بخش پرسش و پاسخ سایت می توانید بپرسید، همچنین از به صورت آنلاین میتوانید با کارشناسان بپرسم در ارتباط باشید.

موفق باشید.

درباره احمد آخوندیمدیر سایت

همیشه در تلاش برای یادگیری :) ارتباط با من: 09159352892

دنبال کردن

ارسال نظر

رفتن به بالا

سامانه آموزشی و خدماتی بپرسم

اولین وب سایت آموزشی و پرسش و پاسخ در ایران

بپرسم را میتوان به عنوان مرجعی برای آموزش و حل مشکلات دانست، در بپرسم سعی کرده ایم آموزش های برنامه نویسی، طراحی سایت، کار با نرم افزارها ها و… را آموزش دهیم. همچنین محیطی فراهم کرده ایم تا کاربران بتوانند در این محیط سوالات خود را بپرسند و مشکل خود را حل کنند.